Innowacje w technologii laserowej
Technologia laserów fiber jeszcze kilka lat temu rozwijała się bardzo burzliwie. Systemy zmieniały się z roku na rok, a znaczące postępy można było obserwować praktycznie z jednych targów na drugie. Firmy co rusz pokazywały przełomowe rozwiązania. Również historia laserów firmy KIMLA pokazuje, że ten rozwój był bardzo szybki. Jakie technologie pojawiły się na przestrzeni ostatniej dekady i co zyskali użytkownicy laserów?
Programowanie laserów: gdy technolog staje się zbyteczny
Programowanie. Wyobraźmy sobie samochód, w którym dźwignia biegu wstecznego znajduje się w bagażniku. Podchodzimy do samochodu, otwieramy bagażnik, wrzucamy wsteczny, wsiadamy, wycofujemy z parkingu, wysiadamy, zmieniamy na jazdę do przodu, znów wsiadamy i jedziemy. Przecież wszystkie samochody tak działają, więc w czym problem? Nie, samochody tak nie działają, ponieważ nikt takiego auta by nie kupił, ale współczesne lasery – wciąż tak.
O bezpieczeństwie laserów
Urządzenia laserowe są bardzo złożonymi maszynami, w których wiele komponentów musi perfekcyjnie ze sobą współgrać, aby nie tylko zapewnić odpowiednie wyniki pracy, ale również najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkownikom. Wielu producentów zastanawia się, jak oszczędzić, co często prowadzi ich do importerów oferujących tańsze urządzenia. Czy można polegać na ich zapewnieniach o bezpieczeństwie – nie tylko zdrowotnym, ale także utrzymania ciągłości produkcji?
Jak zmieniła się technologia laserowa
Lasery to urządzenia, które są w użytku już prawie 70 lat. Wykorzystywane są w wielu różnych gałęziach przemysłu, m.in. jako wycinarki, które pozwalają na bardzo precyzyjne i dokładne cięcie blach. Od momentu powstania technologia laserowa przeszła już kilka modyfikacji, co nieraz zmieniało zupełnie rynek, pozwalając producentom wybić się z nowymi rozwiązaniami.
Technologie laserowe
Laser, czyli urządzenie, które emituje wiązkę światła w celu przecięcia wybranego elementu, znane jest od lat 50. ub. w. Jednak od czasu jego wynalezienia technologia uległa zmianom i dziś nie mamy w użyciu jednego, a kilka typów.
Szybkość i wydajność laserów
Wydajność wycinarek laserowych do blach jest ostatnio jednym z bardziej istotnych czynników w ekonomii współczesnej produkcji. Wpływa to bezpośrednio na przychód, jaki może generować firma. Wielu producentów potrzebuje lasera, który wycina elementy, z których powstają najróżniejsze produkty. Na rynku laserów dominują dwa typy – światłowodowe i CO2. Różnice między nimi mogą być znaczące.
Nowe zabezpieczenia w głowicach tnących laserów fiber
Głowica lasera jest jednym z najważniejszych elementów wycinarki laserowej. Od niej zależą jakość cięcia, szybkość przebijania czy zakres grubości materiałów przy danej mocy źródła.
Optyka – słabe ogniwo lasera
Lasery. Jeśli przeanalizujemy statystyki dotyczące przyczyn zatrzymania pracy lasera, wyraźnie widać, że najczęściej konieczność podjęcia działań serwisowych wynika z zużycia lub uszkodzenia zewnętrznych elementów optycznych systemu laserowego, czyli soczewki, okna ochronnego lub złącza światłowodu.
Koszty utrzymania lasera światłowodowego
Często zaniedbywanym zagadnieniem dotyczącym zakupu w szczególności pierwszego lasera są koszty eksploatacyjne. Na koszty eksploatacyjne składają się koszty części, gazów i energii elektrycznej. Uśredniony koszt eksploatacyjny cięcia laserem fiber szacuje się w zakresie od 30 do 70 zł/h w zależności od mocy źródła oraz rodzaju wykorzystywanego gazu.
Fiber fiberowi nierówny
WYCINARKI LASEROWE z rezonatorem typu fiber na dobre opanowały przemysł metalowy. Są szybkie, tanie w eksploatacji i bezawaryjne. Ale czy wszystkie? Okazuje się, że dysproporcje pomiędzy wycinarkami laserowymi są olbrzymie, a różnice między nimi dotyczą wszystkich trzech aspektów.
  • Złoty medal 2011 ITM za Waterjet 5D
  • Złoty medal 2013 ITM za Laser Flashcut
  • Złoty medal 2013 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2014 ITM za Laser Powercut 8kW
  • Złoty medal 2014 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2016 ITM za LaserCEL oraz Frezarkę narzędziową
  • Gepard biznesu 2016 za dynamiczny wzrost
  • Złoty medal targów RemaDays 2018 za innowacje