Materiały metalowe czyli aluminium, miedź, stal, mosiądz są to materiały, które mogą być obrobione na wielu maszynach produkowanych przez naszą firmę. Elementy blaszane najwydajniej obrabiane są za pomocą wycinarki laserowej. Jest to niekwestionowany lider jeżeli chodzi o wydajność wycinania elementów blaszanych z tych materiałów. Są to rozwiązania zapewniające dużą wydajność przy dużej skali produkcji jednak przy dosyć wysokiej skali inwestycji. Laser fiber doskonale spisuje się przy tych materiałach od niemalże zera do grubości 20 mm.

Powyżej tej grubości doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie nieco tańszego rozwiązania czyli wycinarki wodnej Waterjet, który pokazuje swoje możliwości tam gdzie kończą się możliwości cięcia laserem. Wycinanie waterjetem jest wolniejsze jednak daje dużo większą uniwersalność, ponieważ po pierwsze możemy wycinać materiały dowolnej grubości nawet do 200 mm i oprócz metali jest w stanie wycinać zarówno inne materiały jak np. szkło, ceramika, materiały kompozytowe, kamień - jest to rozwiązanie znacznie bardziej uniwersalne oprócz tego jest to urządzenie o wyraźnie niższej cenie w stosunku do lasera, jednak trzeba się pogodzić się z mniejszą wydajnością. Do zastosowań uniwersalnych zdecydowanie znacznie lepiej nadaje się watejet zapewniający możliwość obróbki jak największej gamy materiałów.

W przypadku kiedy zależy nam na jak największej wydajności cięcia metali do 20mm laser jest rozwiązaniem bezkonkurencyjnym. Lasery wycinają stal czarną do pewnej grubości z użyciem gazu osłonowego w postaci azotu natomiast powyżej tej grubości wycinanie odbywa się z użyciem tlenu. To od jakiej grubości musi zostać użyty tlen jest uzależnione od mocy źródła lasera. Im większa moc źródła tym grubsze blachy ze stali czarnej możemy wycinać azotem. Cięcia azotem jest znacznie wydajniejsze oraz nie pozostawia nalotów tlenkowych na powierzchni ciętego materiału. Jest to rozwiązanie korzystniejsze ze względów technicznych, jakościowych i ekonomicznych. Cięcie stali w tlenie jest wolniejsze ale pozwala na wycinanie znacznie grubszych materiałów. Inne metale jak miedź, aluminium oraz mosiądz i stal nierdzewna wycinane są zawsze w osłonie azotu. W pewnych szczególnych przypadkach gdzie nie zależy nam na jakości powierzchni istnieje możliwość cięcia powietrzem co eliminuje koszt gazu tnącego powodując zmniejszenie kosztów cięcia na laserze o połowę.

Obróbka mechaniczna detali odbywać się może zarówno na wielkoformatowych centrach obróbczych jaki na frezarkach. Frezarki produkowane przez naszą firmę są to frezarki narzędziowe do obróbek z wysokimi obrotami wrzeciona czyli tak zwana technologia HSM (High Speed Machining). Są to urządzenia o konfiguracji równoległej z jeżdżącym stołem. Przez to że ruchomy stół porusza się po korpusie oraz wrzeciono w osi X porusza się również po korpusie nie są sumowane niesztywności tak jak w przypadku maszyn o kinematyce szeregowej.

Maszyny o kinematyce szeregowej czyli wielkoformatowe centra obróbkowe pozwalają na uzyskanie dużych obszarów roboczych przy ograniczeniu wielkości urządzenia, jednego rozwiązania takie są już mniej sztywne. Doskonale nadają się do obróbki metali kolorowych z dużą wydajnością, jednak obróbka stali możliwa jest w ograniczonym zakresie. W wielu zastosowaniach takich jak fazowanie przed spawaniem oraz wycinanie otworów pod elementy pulpitów sterowniczych oraz wycinanie z elementów kompozytowych czy warstwowych składających się między innymi z cienkich blach przebiega bez mniejszego problemu. Można te maszyny używać do celów produkcyjnych przy wykonywaniu elementów np. w branży produkcji drzwi i bram garażowych czy płyt warstwowych metalowo-piankowych.

Maszyny z jeżdżącym stołem - frezarki do stali wykorzystywane są do produkcji form wtryskowych tłoczników i wykrojników oraz do bardzo szybkiej obróbki aluminium. Takie możliwości zawdzięczamy wysokim obrotom wrzeciona, które są które są w standardzie stosowane 24 000 obr./min (opcjonalnie 40 000 obr./min 50 000 obr./min i więcej). Zarówno frezarki jak i wielkoformatowe centra obróbkowe występują w wersji z napędami liniowymi co zapewnia rozdzielczość pozycjonowania na poziomie 1 nm i dokładność rzędu 5 μm na metrze. Technologia ta eliminuje proces zużycia się przełożenia napędu co zapewnia wysoką jakość i dokładność maszyny tuż po zakupie jak i po 10 latach pracy.
  • Złoty medal 2011 ITM za Waterjet 5D
  • Złoty medal 2013 ITM za Laser Flashcut
  • Złoty medal 2013 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2014 ITM za Laser Powercut 8kW
  • Złoty medal 2014 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2016 ITM za LaserCEL oraz Frezarkę narzędziową
  • Gepard biznesu 2016 za dynamiczny wzrost
  • Złoty medal targów RemaDays 2018 za innowacje