Na koszty eksploatacyjne
wycinarek wodnych Waterjet składają się:
- energia elektryczna
- piasek
- operator
- elementy eksploatacyjne do pompy
- dysze i rurki miksujące w głowicy
- woda
W systemach Waterjet, służących do cięcia wodą stosowane są dwa typy pomp wysokociśnieniowych: bezpośrednie (korbowe) i pośrednie (ze wzmacniaczem ciśnienia). Jako pierwsze powstały
pompy ze wzmacniaczem ciśnienia.
W pompach pośrednich olej o ciśnieniu 200 bar jest tłoczony do tłokowego wzmacniacza ciśnienia o przełożeniu 1:20 i dzięki temu w stopniu wyjściowym (wodnym) uzyskiwane jest ciśnienie 4000 bar.
Dodatkowo pompy ze wzmacniaczem osiągają moc 50KM ( korbowe 30KM), co znaczne rozszerza zakres kryz o różnorodnych średnicach bezpośrednio wpływając na jakość i wydajność obróbki.
Pompy ze wzmacniaczem stosowane w Waterjetach Kimla umożliwiają płynną i swobodną regulację ciśnienia już od 500 barów, co automatycznie rozwiązuje problemy występujące w pompach korbowych.
W pompach korbowych woda jest tłoczona za pomocą trzech tłoków napędzanych wałem korbowym. Jedyną pozytywną cechą pompy korbowej jest uzyskiwanie większej sprawność (o ok. 10%) niż w przypadku pomp klasycznych. Jest to spowodowane brakiem pośredniego zasilania olejem, który podczas pracy rozgrzewa się.
Ciśnienia uzyskiwane w pompach korbowych to 3500 barów, a we współczesnych pompach ze wzmacniaczem do 6000barów (podczas testów uzyskiwano ciśnienie do 14000 barów). Dodatkowo pompy korbowe są nawet czterokrotnie droższe w eksploatacji, ponieważ częstotliwość ruchów tłoka jest w nich kilkadziesiąt razy większa, co prowadzi do konieczności częstej wymiany drogich elementów eksploatacyjnych. Uwzględniając pewne oszczędności energii elektrycznej koszt eksploatacyjny pompy klasycznej nadal pozostaje o połowę mniejszy niż pompy korbowej.
Kolejnym poważnym problemem w użytkowaniu pomp korbowych jest brak możliwości natychmiastowego zatrzymania pompy, co prowadzi do dużych strat energii i wody.
Ponadto, występująca w pompach korbowych ograniczona możliwość regulacji ciśnienia poprzez regulację obrotów silnika za pomocą falownika wpływa na zwiększenie kosztów eksploatacji. Minimalna prędkość obrotowa silnika zapewniająca jego rozsądne chłodzenie daje za wysokie ciśnienie do bezpiecznego przebijania i cięcia szkła, co skutkuje koniecznością stosowania dodatkowych głowic ograniczających energię strugi wody.