Lasery tak jak inne podobne urządzenia do wycinania kupuje się w konkretnym celu -do zarabiania pieniędzy.
Lasery kosztują nie mało więc wybór urządzenia które będzie zarabiało najwięcej i najszybciej jest najważniejszą decyzją przy zakupie. Oczywiście każda firma twierdzi, że robi najlepsze i najszybsze lasery, które wycinają prawie za darmo i nigdy się nie psują. Jeśli jednaj będziemy zapewnieniom wierzyli na słowo to szybko się okaże, że dana maszyna nie była jednak najlepszym wyborem.

Jedynym rozwiązaniem jest porównanie interesujących Państwa urządzeń w praktyce. Okazuje się bowiem, że różnice w wydajności pomiędzy oferowanymi na rynku laserami są tak duże, że czasami jeden laser jednaj będzie miał wydajność większą niż 2 lasery innej. Jak widać więc nie chodzi o pojedyncze procenty tylko o wielokrotności.

Większość zainteresowanych uważa, że na wydajność cięcia ma wpływ przede wszystkim moc źródła lasera. W sytuacji gdy tniemy grube blachy to rzeczywiście jest to jeden z kluczowych czynników ale nie jedyny. Bardzo ważna jest również konfiguracja optyki na co prawie nikt nie zwraca uwagi.

Wszystkie lasery generalnie służą do cięcia blach cienkich i próby zwiększania grubości cięcia poprzez zwiększanie mocy dają już niewielkie efekty. Np. laser o mocy 1kW tnie blachę czarną do 6mm a laser 2kW do 15mm natomiast laser 4kW tylko 20mm a aby jako tako ciąć 25mm potrzebujemy kolejnych 2kW. Nakłady są w tej sytuacji niewspółmiernie duże do osiągniętych efektów. Poza tym jakość cięcia przy takich grubościach jest porównywalna do cięcia za pomocą plazmy która jest wielokrotnie tańsza. Za dopłatę z 4kW do 6kW można kupić plazmę która bez problemów będzie cięła i 50mm.

Lasery światłowodowe doskonale natomiast spisują się przy cienkich blachach gdzie żadna technologia cięcia nie jest w stanie się z nimi równać. Jednak przy cienkich blachach gdzie prędkości cięcia są bardzo duże, np. 1m/s wydajność lasera nie jest już ograniczona mocą źródła tylko dynamiką maszyny.


O ile moc lasera można porównać bardzo łatwo to parametrów dynamicznych poszczególnych laserów już nie.
Parametrów określających wydajność układu sterowania i mechaniki jest tak dużo, że przeciętny użytkownik nie jest w stanie określić co będzie dla nie go korzystniejsze.

Nie ma zatem innego wyjścia jak przeprowadzić próby. Tylko uwaga! nie mogą to być próby na przypadkowych detalach i kształtach które pokaże nam sprzedawca lasera. Firmowe próbki są najczęściej przygotowywane w taki sposób aby wyeksponować zalety i ukryć wadu konkretnego lasera.

Należy więc samemu przygotować detal testowy, który będziecie chcieli wycinać. Detal taki powinien zawierać wszystkie rodzaje kształtów jakie są powszechnie używane w technice.

Próbka powinna zawierać okręgi o różnych promieniach, prostokąty różnych wielkości, kształty typu spline oraz polilinie czyli obiekty składające się z dużej liczby krótkich odcinków połączonych ze sobą. I właśnie jakość i szybkość wykonywania tych ostatnich decyduje o jakości i wydajności systemu sterowania. Dlatego na testowym detalu należy umieścić koniecznie elipsy, spliny i polilinie. Te ostatnie najprościej wstawić jako litery z czcionki o obłych i skomplikowanych kształtach.

Nie należy w żadnym wypadki wysyłać przygotowanego wzoru wcześniej ponieważ najczęściej kształty zostaną ręcznie przerobione na łuki, a ustawienia maszyny zoptymalizowane do tego kształtu. Nikt w normalnych warunkach produkcyjnych takich czynności nie będzie robił i dlatego tak ważne jest aby być osobiście przy wykonywaniu wszystkich czynności niezbędnych do wycięcia detalu począwszy od wczytania pliku dxf, wygenerowania ścieżki i wycięcia.
Dopiero taki scenariusz da rzetelne rezultaty.

Zainteresowany powinien odwiedzić każdą z firm oferującą taki laser i na tych samych plikach i grubości blach powtórzyć testy. Dopiero wówczas potencjalny nabywca będzie miał pewne dane do porównania wydajności interesujących go maszyn.

Kolejnym czynnikiem jest jakość wycinanych detali i o ile sama jakość krawędzi jest uzależniona również od kompetencji operatora to dokładność samego odwzorowania kształtów już nie koniecznie. Najeży zwrócić uwagę na to czy kształty nie są zdeformowane, a okręgi nie są jajkami i czy nie ma zafalowań przy narożnikach.

Newsletter

  • Złoty medal 2011 ITM za Waterjet 5D
  • Złoty medal 2013 ITM za Laser Flashcut
  • Złoty medal 2013 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2014 ITM za Laser Powercut 8kW
  • Złoty medal 2014 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2016 ITM za LaserCEL oraz Frezarkę narzędziową
  • Gepard biznesu 2016 za dynamiczny wzrost
  • Złoty medal targów RemaDays 2018 za innowacje