Fachowość i kompetencje firmy Kimla wiążą się z faktem, że w przeciwieństwie do innych producentów firma Kimla większość komponentów do swoich maszyn produkuje sama.
Konieczność poznania i opanowania wszystkich technologii niezbędnych w produkcji mechaniki, elektroniki i oprogramowania pozwoliły na zgromadzenie ogromnej wiedzy i doświadczenia w jednej firmie.

I to właśnie jest klucz do znacznie niższych cen niż ich zachodnich odpowiedników.
Przeważająca część producentów tego typu obrabiarek to firmy zajmujące się tylko montażem gotowych podzespołów.
W tej sytuacji na maszynie musi zarobić 30-40 firm dostarczających komponenty, a na dodatek takie maszyny są pełne kompromisów ponieważ standardowe komponenty nie zawsze do siebie idealnie pasują i często trzeba wybierać tzw. mniejsze zło.

Firma Kimla produkuje większość komponentów sama. Na jednej maszynie zarabia 4-5 firm (wrzeciona, łożyska, prowadnice, pompy, itp.) co pozwala na znaczne obniżenie kosztów. Dodatkowo niebagatelne są również kwestie serwisu. Jak zepsuje się zachodnia maszyna to przyjeżdża serwisant który często po tygodniowym szkoleniu zaczyna naprawiać maszynę którą pierwszy raz widzi na oczy. Na takiej naprawie musi zarobić tenże serwisant, dystrybutor maszyny, producent-składacz i w końcu firma, która wyprodukowała dany komponent.

Firma Kimla nie zarabia na klientach serwisowych. Oczywiście serwis kosztuje, ale pokrywa to tylko wydatki nie generując dochodu. Często naprawa tej samej usterki kosztuje 10 razy mniej niż w przypadku podobnej w innych maszynach. Kimla zarabia na produkcji maszyn i dlatego woli aby klient kupił następną maszynę, a nie zarabia na siłę na każdym serwisie.

Kimla ma klientów, posiadających po kilkanaście lub kilkadziesiąt obrabiarek. Sprzedanie jednej maszyny może być przypadkiem, ale klient kupując następne, na pewno kieruje się dotychczasową współpracą.
Firma Kimla wyposaża wszystkie Waterjety w pompy i głowice amerykańskiej firmy Accustream.
Firma Accustream nie produkuje maszyn. Całą swoją energię wkładają w opracowywanie i udoskonalanie pomp i głowic do cięcia Waterjet. Skutkuje to bardzo szybką ekspansją na rynku, a pod względem kosztów eksploatacji okazali się najtańszą firmą na rynku. Dlaczego? Inne firmy mają rozbudowaną sieć dystrybucyjną i koszty części zamiennych są obarczone marżami całego łańcuszka pośredników, a w ofercie firmy Kimla części Accustream są w cenach fabrycznych.

Firma Kimla oferuje części zamienne do innych maszyn. Tak jak setki firm produkują i oferują części zamienne do Mercedesa, BMW, Fiata czy Toyoty. Tylko w takich warunkach producenci tych maszyn oferować będą części do swoich maszyn w rozsądnych cenach. W branży samochodowej część zamienna producenta danej marki potrafi potanieć kilkukrotnie tylko z powodu rozpoczęcia produkcji tej części przez innego producenta. To właśnie jest ta niewidzialna ręka rynku.

  • Złoty medal 2011 ITM za Waterjet 5D
  • Złoty medal 2013 ITM za Laser Flashcut
  • Złoty medal 2013 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2014 ITM za Laser Powercut 8kW
  • Złoty medal 2014 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2016 ITM za LaserCEL oraz Frezarkę narzędziową
  • Gepard biznesu 2016 za dynamiczny wzrost
  • Złoty medal targów RemaDays 2018 za innowacje