Podstawową cechą odróżniającą laser światłowodowy od lasera CO2 jest lepsza możliwość skupienia światła dzięki dziesięciokrotnie krótszej długości fali. Dzięki temu można uzyskać plamkę lasera o mniejszej średnicy oraz większą koncentrację mocy. Dla użytkownika urządzenia tnącego oznacza to cięcie z mniejszą szczeliną – laser musi wytapiać mniejszą ilość materiału i robi to szybciej. Laser światłowodowy ma również kilkukrotnie większą sprawność od lasera CO2. Szacuje się, że koszty wycięcia detalu na laserze światłowodowym są nawet do 10 razy niższe niż na laserze CO2. Powoduje to szybki przyrost ilości używanych laserów fiber i początek zmierzchu laserów CO2.
Konfiguracja optyki
Wydajność urządzeń laserowych zależy głównie od dwóch czynników. Pierwszy to ograniczenia wynikające z możliwości cięcia daną konfiguracją: mocy lasera, średnicy światłowodu, długości ogniskowej soczewki skupiającej i długości ogniskowej kolimatora. Drugi czynnik, który może ograniczać prędkość cięcia związany jest z dynamiką pracy maszyny. Producenci laserowych urządzeń do cięcia mają dosyć duże pole w zakresie wyboru mocy i rodzaju optyki. Wielu producentów ignoruje jednak pewne kwestie, związane z możliwością zwiększenia wydajności pracy przez odpowiedni dobór optyki. Większość stosuje standardową konfigurację układu optycznego lasera. Jest to: soczewka skupiająca o średnicy 200 mm, soczewka kolimatora o średnicy 100 mm i rdzeń światłowodu o średnicy 100 mikrometrów. Takie rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne, ponieważ pozwala ciąć największy zakres grubości blach. Jednak firmy, które koncentrują się na cięciu cienkich blach, na przyjęciu takiego uniwersalnego rozwiązania tracą sporo z wydajności maszyny. Szacunkowo można przyjąć, że przy cięciu blach z zakresu od 0,5 do 3 mm stali czarnej lub nierdzewnej, przy zastosowaniu odpowiednio dobranej optyki można uzyskiwać te same prędkości cięcia liniowego na laserze światłowodowym o mocy 2kW, jak na laserze o mocy 3kW co daje znacznie oszczędności w cenie zakupu lasera, a w przypadku lasera 3kW pozwala znacząco zwiększyć wydajność.
Optymalizacja układu optycznego
Wybierając urządzenie laserowe do cięcia blach należy na początku zdecydować, jakiej grubości materiał będzie na laserze cięty. Jeżeli będą to cienkie blachy, powinno używać się krótszych ogniskowych soczewki skupiającej, które potrafią wygenerować większą gęstość mocy, a przez to ciąć szybciej. Do cięcia blach grubych zaleca się dłuższe ogniskowe soczewki skupiającej. Na rynku są już też dostępne głowice o zmiennej długości ogniskowej, są one jednak znacznie droższe ale pozwalają na płynną regulację średnicy skupionego promienia. Takie rozwiązania zapewniają najlepsze wykorzystanie danej mocy źródła przy dowolnej grubości blachy.