Ile czasu trwa produkcja wycinarki laserowej? Ile trzeba poświęcić na szkolenie i przygotowanie pracowników, aby maszyna mogła zacząć pracować? W jaki sposób wybór odpowiedniej maszyny ma wpływ na czas jej instalacji? Te pytania zadaje sobie niejeden przedsiębiorca, który chce w swojej firmie zacząć profesjonalnie wycinać.

Typowa wycinarka laserowa ma wymiary w obszarze roboczym 1,5 na 3 m i waży ok.16 t. Przy ogromnych przyspieszeniach, które uzyskują napędy linowe o wysokiej gęstości mocy (które firma KIMLA stosuje i produkuje), wymagają bardzo stabilnej podstawy. Mimo że na świecie pojawia się trend, aby produkować coraz lżejsze maszyny, firma KIMLA opiera się mu, tworząc wycinarki, których każda kolejna wersja jest cięższa i sztywniejsza. Powód jest bardzo prosty – są one wtedy łatwiejsze w instalacji, uruchomieniu, powodują mniej problemów.


Korpus skręcany czy jednolity?

Wiele firm decyduje się na stosowanie w swoich wycinarkach korpusów skręcanych.
Z jednej strony jest to łatwiejsze – zlecić firmom, które mają mniejsze urządzenia, wykonanie korpusów w częściach. Składają się one wtedy z mniejszych elementów, łatwiejszych w transporcie, z których potem gotową maszynę trzeba poskręcać na miejscu u klienta. Znacznie łatwiej jest zna- leźć takiego podwykonawcę, który ma mniejsze obrabiarki – na rynku jest ich całkiem spory wybór, co wpływa także na cenę. Jednak z drugiej strony taki skręcany korpus nie ma odpowiedniej sztywności skrętnej. Oznacza to, że nie jest na tyle samonośny, żeby zapewnić maszynie odpowiednią sztywność podczas pracy. Dlatego bardzo wielu dostawców wymaga od końcowego użytkownika, aby ten wykonywał specjalny fundament, który usztywnia całą konstrukcję i do którego przykręca się korpus. Jeśli klient nie zapewni wykonania fundamentu zgodnie z zaleceniem dostawcy lasera, to takie urządzenie nie jest objęte gwarancją. Dla klienta to duże utrudnienie, ponieważ trzeba wyrwać posadzkę, wyciąć beton w miejscu, gdzie maszyna będzie postawiona, przykręcić maszynę i zalać odpowiednią ilością betonu. To generuje dodatkowe koszty i dużą ilość niepotrzebnie zmarnowanego czasu. Poza tym taka maszyna jest nieprzestawialna w prosty sposób – trzeba byłoby zrobić nowy fundament, co znowu zabiera czas i pieniądze. Firma KIMLA założyła, że jej wycinarki laserowe przyjeżdżają do klienta w całości. Instalacja takiej maszyny trwa trzy dni. Firma może się pochwalić także rekordowo szybkim działaniem w razie nagłej potrzeby. Od momentu pierwszego telefonu do momentu zainstalowania wycinarki laserowej u klienta i wycięcia pierwszego detalu rekordowo krótki czas uzyskano w firmie z północy Polski – to było siedem dni. Była to sytuacja kryzysowa u klienta, polegająca na tym, że z pewnych powodów nie był w stanie używać posiadanej przez siebie wycinarki laserowej i kilkaset osób stanęło z produkcją – nie mieli na czym pracować. Stąd tak szybkie działanie. Zazwyczaj jednak procedury trwają dłużej – często nawet kilka tygodni. Natomiast instalacja u klienta od momentu, kiedy laser przyjeżdża, do momentu, kiedy on pracuje, zajmuje dwa – trzy dni. Bardzo ważne jest to,że maszyny przyjeżdżają do klienta w całości, więc proces podłączenia de facto polega na ustawieniu elementów i wpięciu odpowiednich wtyczek. Nie ma potrzeby ciągnięcia przewodów czy innych prac wykończeniowych na miejscu. Wybór maszyny z elementów oznacza, że fabryka wysyła wycinarkę tak naprawdę nieukończoną. Klient dostaje kilka półfabrykatów, a pierwsze uruchomienie odbywa się u niego. Takie rozwiązanie stosowane przez niektóre firmy często generuje niespodziewane sytuacje, bo coś może po prostu nie zadziałać – nierzadko trzeba jakąś część dosłać, bo zaginęła w transporcie, lub wymienić, bo dotarła inna. To wszystko powoduje, że instalacje potrafią trwać nieraz bardzo długo.


Instalacja u klienta

Dostarczenie maszyny KIMLA do klienta to procedura szybka i łatwa. Klient ma w zasadzie tylko zapewnić sprzęt do rozładunku, czyli dźwig. Ekipa przyjeżdża ze swoim sprzętem technicznym do transportu wewnętrznego, czyli ma wszelkiego rodzaju rolki i system wspomagający pracę pracowników, którzy wszystko instalują. Po zainstalowaniu maszyny u klienta firma KIMLA organizuje pierwszego dnia szkolenie podstawowe –
z oprogramowania, z systemu sterowania maszyny. Klient musi mieć świadomość, czego może się spodziewać, co powinien sprawdzić i w jaki sposób ma sprawdzić to, żeby maszyna funkcjonowała później u niego w sposób zadowalający. Dopiero po takim wstępnym szkoleniu drugi dzień jest dniem odbiorowym i wtedy robi się praktyczne testy na maszynie. Klient ma już wtedy wiedzę o wycinarce po pierwszym dniu szkolenia. Natomiast po uruchomieniu maszyny u klienta jest prowadzona dalsza część szkolenia – aż do skutku, czyli do momentu, w którym klient ma poczucie, że sobie sam poradzi. Firma KIMLA nie nakłada ograniczeń co do liczby godzin czy dni. Wiele firm daje klientom tylko np. 3 dni szkolenia, po których sprzedawca uważa, że już się wywiązał z umowy i zostawia klienta, który dalej niewiele wie. Wycinarka laserowa wymaga świadomej obsługi i odpowiedzialności, dlatego szkolenie powinno być prowadzone do skutku. Wytworzenie i instalacja wycinarki laserowej firmie KIMLA do tej pory zajmowały 4 miesiące. Natomiast w tej chwili te terminy są nieco dłuższe – ok. 5 miesięcy z powodu bardzo dużego wzrostu zamówień. Firma KIMLA w sytuacji normalnej działalności zawsze stara się mieć kilka wycinarek na przysłowiowej półce – 2-3 wycinarki o typowym obszarze roboczym 1,5 x 3 m i co najmniej jedną 2 x 4 m. Pozwala to klientowi w razie potrzeby – ratowania sytuacji w przypadku awarii albo nagłego skoku zleceń – kupić ją od ręki. Właśnie ze względu na duży przyrost zapotrzebowania firma KIMLA buduje nową fabrykę laserów o powierzchni 25 000 m2, która pozwoli na zwiększenia produkcji do jednej wycinarki laserowej dziennie.

Ile w takim razie trwa proces instalacji?

Chcąc oszacować czas, po jakim klient będzie mógł rozpocząć produkcję na wycinarce, należy wziąć kilka elementów pod uwagę. Pierwszym jest termin realizacji maszyny, kolejnym – termin instalacji. Następnie ok. 2 dni trzeba poświęcić na proces wstępnego szkolenia technicznego w firmie KIMLA. Sam proces instalacji trwa najczęściej kolejne dwa – trzy dni. Przez dalsze 2-3 dni zazwyczaj pracownicy dokonują jeszcze u klienta szkolenia. Czasami taka instalacja trwa 4-5 dni, czasami – 7-8. Zależy to od tego, czy klient kupuje pierwszą wycinarkę, czy kolejną. Jeżeli klient ma już ich kilka, to załoga składa się z osób, które umieją je obsługiwać, więc proces przygotowania jest dużo krótszy. Pojawienie się kolejnej maszyny nie wymaga specjalnych czynności szkoleniowych, wiec może ona zacząć działać praktycznie z dnia na dzień. U klientów, u których wycinarki już są, nowa maszyna pracuje już po trzech dniach od momentu przyjazdu. Natomiast u klientów, którzy kupują pierwszą wycinarkę, od momentu przyjazdu maszyny mija do 7 dni, aż zacznie ona ciąć. Wartości te są krótkie, jak na standard instalacji wycinarek laserowych w wielu firmach na rynku.

    Wycinarki laserowe fiber

    Kompaktowa wycinarka laserowa przeznaczona do szybkiego i wydajnego wycinania dowolnych kształtów z arkuszy blach wyposażona w innowacyjne napędy liniowe dostępna jest również w niespotykanych nigdzie indziej rozmiarach. Prędkości do 5 m/s.

  • Przykładowe konfiguracje

Newsletter

  • Złoty medal 2011 ITM za Waterjet 5D
  • Złoty medal 2013 ITM za Laser Flashcut
  • Złoty medal 2013 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2014 ITM za Laser Powercut 8kW
  • Złoty medal 2014 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2016 ITM za LaserCEL oraz Frezarkę narzędziową
  • Gepard biznesu 2016 za dynamiczny wzrost
  • Złoty medal targów RemaDays 2018 za innowacje