Automatyzacja jest zjawiskiem wszechobecnym i niemal nieuniknionym w prawidłowym procesie produkcyjnym, pozwala również na pełne wykorzystanie możliwości danego urządzenia.

Wydajność, prędkość maksymalna oraz przyspieszenie – to tylko niektóre z zalet nowoczesnych wycinarek laserowych. O znaczeniu pełnej automatyzacji w procesie produkcyjnym, a także o innowacyjnych rozwiązaniach w technologii cięcia opowie naszym czytelnikom Przemysław Kimla.

Czwarta rewolucja przemysłowa to przełom w branży nowych technologii. W jaki sposób udało się Panu wyjść naprzeciw oczekiwaniom zgodnie z ideą Przemysłu 4.0?

Produkty naszej firmy doskonale wpisują się w koncepcję Przemysłu 4.0, ponieważ wraz z nimi oferujemy systemy sterowania CNC, które mają wbudowane unikalne na skalę światową oprogramowanie CAD/CAM. Do tej pory wszystkie maszyny CNC wymagały dostarczenia kształtu geometrii za pomocą specjalnego języka zapisu poleceń, tzw. G-kodu. Takie rozwiązanie jest dosyć przestarzałe, wymyślono je ok. 50 lat temu. Aby dostosować się do nowoczesnych trendów, m.in. idei Przemysłu 4.0., należy dostarczać geometrię na dużo wyższym poziomie niż dotychczas. W zakresie programowania urządzeń bezpośrednie wczytywanie plików DXF, DWG czy brył staje się już standardem. Dzięki temu możemy ominąć stanowisko technologa i tym samym znacznie skrócić czas przygotowania produkcji.

Za nami jedno z ważniejszych wydarzeń w branży maszynowej – Targi ITM Polska. Jakie rozwiązania udało się firmie pokazać w tym roku?

Na targach w Poznaniu zaprezentowaliśmy naszą nowość – laserową wycinarkę do rur i profili, połączoną z wycinarką do blach płaskich, która wyposażona jest w system sterowania integrujący moduł CAD/CAM, moduł nestingu, raportowania i sterowania maszyny. Jest to pierwsze urządzenie produkowane na polskim rynku, które łączy możliwość cięcia rur i profili z blachami. Takie rozwiązanie pozwala zastąpić dwie maszyny jednym, kompaktowym urządzeniem, które nie tylko zaoszczędzi miejsce na hali produkcyjnej, ale także zwiększy produktywność i wydajność produkcji. Jednym słowem: pełna gama automatyzacji.

Czy to właśnie zapotrzebowanie rynku spowodowało, że poszli Państwo o krok dalej w branży technologii laserowej?

Zgadza się. Oferowane na rynku urządzenia przeznaczone do samych rur często zwyczajnie są zbyt drogie, aby ich zakup, w przypadku produkcji na niewielką skalę, był dla firmy opłacalny. Kupowanie maszyny za 3,5 - 4 mln PLN do pracy dorywczej jest zdecydowanie mało ekonomiczne. Jednak nasi klienci właśnie takich rozwiązań potrzebują. Dlatego nasza firma wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadzając rozwiązanie do cięcia rur, które podwyższa wartość standardowego lasera do ok. 700 tysięcy złotych. Tym samym powoduje to, że laser do cięcia blach i rur jest tańszy od aktualnych na rynku rozwiązań przeznaczonych wyłącznie do cięcia rur. Jest to rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie w pełni potencjału lasera i źródła światłowodowego, zarówno przy cięciu blach, jak i rur.

Rozumiem, że to właśnie pełna automatyzacja jest receptą na sukces?

Automatyzacja zdecydowanie jest bardzo pożądana ze względu na stale rosnące ceny siły roboczej. Podobny trend od dawna jest popularny w krajach zachodnich, jednak niedawno przyszedł także do Polski. Systemy automatycznego podawania, składowania, automatycznego załadunku, rozładunku i oczywiście szybko rosnąca wydajność maszyn to tylko niektóre z zalet pełnej automatyzacji. Nasza firma, dzięki opracowanej i opatentowanej przez nas technologii dynamicznej analizy wektorów, produkuje jedne z najszybszych wycinarek laserowych na świecie. Jest to rozwiązanie, które znacznie zwiększa wydajność urządzenia do tego stopnia, że nierzadko jedna nasza wycinarka laserowa jest w stanie zastąpić nawet kilka wycinarek laserowych innych firm.

W jaki sposób działa wycinarka laserowa przeznaczona do cięcia zarówno rur, jak i blach?

Warto zaznaczyć, że cięcie rur w żaden sposób nie koliduje z cięciem blach. Standardowe rozwiązanie zawiera zazwyczaj dwie palety lub opatentowany przez nas system trój-paletowy. Może posiadać również system załadunku, załadunku z rozładunkiem czy załadunku z rozładunkiem w połączeniu z regałem automatycznym. Część podajnika do rur umieszczona jest po drugiej stronie wycinarki w stosunku do zmieniacza palet, w miejscu obok operatora. Jest to rozwiązanie, w którym operator ma dostęp do strefy cięcia za pomocą drzwi z filtrami, gdzie może obserwować proces cięcia zarówno blach, jak i rur. Po lewej stronie operatora jest podajnik rur, który standardowo ma długość 6 m, opcjonalnie 12 m. Rury są podawane ręcznie za pomocą suwnicy lub podajnika zewnętrznego. Istnieje również możliwość dokupienia systemu automatycznego załadunku i podawania profili, tak aby zautomatyzować proces zarówno na wejściu, jak i na wyjściu.

Jak przebiega proces cięcia?

Cięcie rur odbywa się w następujący sposób: podawany przez obrotowy uchwyt profil wsuwany jest do obrotnicy ze szczękami rolkowymi, po wycięciu odcięty detal zostaje przesuwa- ny na transporterze łańcuchowym na palecie robiąc miejsce dla następnego detalu. Po zapełnieniu strefy odbiorczej paleta wyjeżdża w celu odebrania wyciętych detali. W przypadku bardzo dużych ilości można sobie zamówić podwójną paletę z transporterem łańcuchowym do profili, tak aby maszyna podczas rozładunku nadal mogła ciąć. Jak widać, jest wiele możliwości koncepcyjnych rozwoju tej technologii.

Proszę opowiedzieć coś więcej naszym czytelnikom na temat innowacyjnego systemu trój-paletowego.

Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, które opracowaliśmy, jest system palety, która automatycznie odbiera pocięte elementy profili. Jest to paleta wyposażona w transportery łańcuchowe działająca zamiennie z paletą do wycinania blach. Przezbrojenie z blach na rury w przypadku syste- mu trój paletowego może odbywać się całkowicie automatycznie, a w przypadku standardowego systemu dwu-paletowego jedną paletę należy wymienić wózkiem widłowym z palety do blach na paletę do rur. Najprostsze urządzenie, które jest w samej wycinarce laserowej, czyli źródło lasera, wykorzystywane jest zarówno do cięcia blachy, jak i rur, dzięki cze- mu można zaproponować atrakcyjną cenę za cały system tnący. Wszystkie nasze lasery posiadają ogromną wydajność dzięki temu, że mają system sterowania z dynamiczną analizą wektorów dedykowany do wycinarek światłowodowych z wbudowanym modułem CAD, CAM, CNC, co pozwala na znaczne przyspieszenie przygotowania pracy.

Newsletter

  • Złoty medal 2011 ITM za Waterjet 5D
  • Złoty medal 2013 ITM za Laser Flashcut
  • Złoty medal 2013 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2014 ITM za Laser Powercut 8kW
  • Złoty medal 2014 ITM - wybór konsumentów
  • Złoty medal 2016 ITM za LaserCEL oraz Frezarkę narzędziową
  • Gepard biznesu 2016 za dynamiczny wzrost
  • Złoty medal targów RemaDays 2018 za innowacje